Nazofarenks Kanseri Tedavisi

 

Nazofarenks kanseri esas olarak radyasyon onkoloğu ve medikal onkolog tarafından tedavi edilmektedir. Cerrahinin yeri sınırlıdır.

 

 

 

 


 

 

Cerrahi Tedavinin Yeri:

 

Nazofarenks bölgesindeki tümöre yönelik cerrahi girişim, anatomik konumuna bağlı olarak yeterli sağlam sınırla lokal kontrol olasılığının sağlanamaması nedeniyle uygulanmamaktadır. Özellikle boyuna kanser sıçraması (metastaz) durumunda, tanı amaçlı olarak boyundaki lenf düğümün çıkarılması ya da sınırlı boyun hastalığını tedavi etmek amaçlı uygulanabilmektedir.

 

 

Kemoterapi Tedavinin Yeri:

 

Özellikle uzak organ metastazı olması durumunda uygulanan bu tedavinin radyoterapi ile kombine edildiği farklı tedavi protokolleri oluşturulmuştur.

 

 

Radyoterapi

 

Nazofarenks kanserinde kanserin ilk çıktığı bölge olan geniz bölgesindeki tümörü ortadan kaldırmak ya da kontrol altına alabilmek amacıyla radyoterapi tedavisi başlanmaktadır. Radyoterapi, uzak organ metastazının tedavisi ya da engellenmesi konusunda sınırlı etkinliğe sahiptir. Bu durumda genellikle kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Radyoterapi esnasında doz yükseldikçe hipofiz bezi disfonksiyonu; ağız bögesini de içine alan ışınlama yapılması durumunda da ağız kuruluğu, diş çürükleri; boyun bölgesinin de ışınlama alanına dahil edilmesi durumunda hipotiroidi ortaya çıkabilmektedir.

 

Yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) tümörün boyutunu ve şeklini göstermek için bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler kullanan 3 boyutlu radyasyon tedavisinin bir türüdür.

 

 

Biyolojik Tedavi

Biyolojik tedavi kanserle savaşmak için hastanın bağışıklık sistemini kullanan bir tedavi yöntemidir.Vücut tarafından üretilen veya laboratuarda yapılan maddeler, doğrudan artırma veya kansere karşı vücudun doğal savunma geri yüklemek için kullanılır. Bu tedavi çeşidi bioterapi veya immünoterapi olarak adlandırılır.

 

 

Bitkisel Tedavi ve Akapunktur Hakkında ...

 

Uzak doğu kültürlerinde nazofarenks kanserine yönelik bitkisel tedavi ve akapunktur tedavisi protokolleri mevcut. Hatta bununla ilgili Malezya' da bir bitkisel tedavi / akapunktur merkezi olduğunu bile gördüm. Bunun dışında Çin kaynaklı bazı web sitelerinde nazofarenks kanseri için üretilmiş online satışı olan bitkisel içerikler mevcut.

 

Etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamaış ve saflık derecesi belli olmayan maddelerin yan etkilerini düşünmek bile insanı korkutuyor.

 

Nazofarenks Tümörlerinin Sınıflandırılması >>

Nazofarenks Tümörlerinin Evrelendirilmesi >>

Nazofarenks Kanseri Belirtileri >>

Nazofarenks Kanseri Nedenleri >>

Nazofarenks Kanseri Tanısı Nasıl Konulur? >>

Nazofarenks Kanseri Tedavisi >>