Nazal Polip Gelişimi Engellenebilir mi?

Ailenizde burun polibi olan hasta varsa ya da kendi burnunuzda polip gelişimi başladıysa aşağıdakleri yaparak polip gelişimini yavaşlatabilir ya da durdurabilirsiniz.

Astım ve alerji tedavisinin düzgün bir şekilde yapılması: Aslında en önemlisi bu madde. Çünkü allerji ve astım burun poliplerinde esas suçlanan faktörlerdir.

 

Nazal lavaj veya burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması: Burnun tuzlu sularla lavajının, burun içerisinde bulunan tüm allerjenlerin, irritan ve kimyasalların uzaklaştırılması, temizleyici mukusun akışkanlığının arttırılması ve allerji mediatörlerinin azaltılması gibi bir çok faydası mevcuttur. Burnun tuzlu sularla lavajının nasıl yapılması gerektiğini Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır? linkinde bulabilirsiniz.

 

Tahriş edici gazlar, allerjenler, kimyasallar ve hava kirleticileri gibi irritanlardan kaçınılması. 

 

Genel vücut temizliğine dikkat edilmesi ve dengeli beslenme: vücut direncinizin artarak enfeksiyon ajanlarının burun içerisinde üremesini engelleyebilir.

 

Polipleşmiş orta konka

Yukarıdaki fotoğrafta, sol burun boşluğunda polipleşmeye başlamış orta konka (orta burun eti) görülmektedir. Uzun süren kronikleşmiş vakalarda, burun etleri ile burun poliplerinin ayrımı zorlaşmakta ve anatomik hakimiyet azalmaktadır. Polipleşmiş orta konkalar, tamamen polip haline geldiklerinde, burun polipleri gibi çıkarılmaları gerekebilmeketedir.

 

Nazal Polipler Nasıl Ortaya Çıkarlar? >>

Burun Polipleri Gelişmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir? >>

Nazal Polip Gelişimi Engellenebilir mi? >>

Nazal Polip Belirtileri Nelerdir? >>

Burun Poliplerinin Tanısı Nasıl Konulur? >>

Nazal Polip Tedavisi >>