Koku Alma Bozuklukları Tedavisi

 

Koku alma bozukluklarının tedavisi altta yatan nedene göre yapılmaktaktadır. Koku alma bozukluğunda en sık neden olan üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, gribal enfeksiyon ...) ise enfeksiyonun hızlı tedavisi, burun içerisinin tuzlu sularla (sinüs rinse, deniz suyu spreyler ...) yıkanarak zararlı içeriğin koku alanından uzaklaşırılması çok önemlidir.

 

 

Konu ile ilgili 2009 yılında yayınlanmış güzel bir kapsamlı çalışma mevcut. Kore' de yapılan bu çalışmada, viral enfeksiyon sonrası koku hissinde azalma olan hastalarda, burun içi kortizonlu sprey (Mometasone Nasal Spray) ve ağızdan kortizon tedavisi ile birlikte Ginkgo biloba tedavisi verildiğinde özellikle ilk 6 ay içerisinde Ginkgo biloba tedavisinin eklendiği hastalarda koku duyusunun yeniden normale dönebileceği vurgulandı. Koku sinirlerindeki sinir dejenerasyonu olduğu ve erken müdahalenin çok önemli olduğu, 6 aydan sonra medikal tedavinin etkisinin sınırlı olabileceği vurgulandı. Bu çalışma ile ilgili özet bir makale okuyabileceğiniz link: 

 

Study Examines Treatment For Olfactory Loss After Viral Infection

 

Buna göre, sinüzit tedavisinden sonra, burun tıkanıklığı ve sinüzit bulguları ortadan kalkmasına rağmen koku alma bozukluğunun ortadan kalkmadığı hastalarda bu bilgi önemli olabilir.

 

Olfaktör Alan (Koku Alanı / Olfactory Region / Regio Olfactoria) >>

Koku Alma Bozukluğu Nedenleri >>

Koku Alma Bozuklukları Tanısı Nasıl Konulur >>

Koku Alma Bozuklukları Tedavisi >>