Dil Kanserleri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Tüm baş ve boyun kanserlerinde olduğu gibi; dil kanserlerinde de alkol tüketimi ve sigara esas risk faktörleridir. Özellikle baş ve boyun bölgesindeki skuamöz hücreli karsinom (yassı epitel hücreli kanser) vakalarının % 80’ inden fazlasında alkol ve sigaranın rolü olduğu düşünülmektedir. Sigara ve alkol gibi baş ve boyun bölgesindeki epitelyal yüzeyleri tahriş edici faktörlere kronik maruziyet, hiperplazi, displazi ve kansere kadar devam eden bir dizi değişikliğe neden olabilmektedir.

Maalesef, alkol ve sigara alındığında sinerjistik kanserojen etki ortaya çıkmaktadır Yani her birine ait risk toplamı değil birbirinin risk çarpanı gibi risk atışına neden olurlar (kabaca dil kanseri alkol kullananlarda 6 kat sık ve sigara kullananlarda 6 kat sık görülüyorsa alkol ve sigara birlikte kullananlarda dil kanseri riski 6x6 kat yani 36 kat daha fazla görülür gibi ... düşünülmektedir). Sigara kullanımının süresi ve içilen sigaranın miktarına göre risk artmaktadır.

 

Sigara içen insanlarda, sigara içmeyenlere göre baş ve boyun kanserine yakalanma olasılığı 25 katına kadar daha fazla yüksek olabilir. Pasif sigara içimi (sigara dumanına maruziyet), tütün çiğneme ve puro içilmesi de baş ve boyun kanseri gelişimi için risk faktörleridir.

 

Son yıllarda vurgulalan ve baş boyun kanseri gelişimini arttıran bir diğer faktör de viral enfeksiyonlardır. Özellikle cinsel yolla bulaşabilen Human Papilloma Virüs’ ün dil kanseri riskini arttırdığı bildirilmiştir. Konu ile ilgili kapsamlı diğer bir makale >> ​İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

 

HIV virüsü, asbest ve perkloretilene maruziyet, radyasyon, diyetsel faktörler (Hindistan’ da çiğnenen Betel Fındığı gibi...), genetik yatkınlık (tümör baskılayıcı genlerde sorun olması) baş boyun kanserlerinde bildirilen diğer risk faktörleridir. Dil kanseri için kötü ağız hijyeni de suçlanmaktadır.

 

Dil Kanseri Nedir? >>

Dil Kanserleri Hangi Sıklıkta ve Hangi Yaşta Görülür? >>

Dil Kanserleri İçin Risk Faktörleri Nelerdir? >>

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir? >>

Dil Kanseri – Prognoz (Hastalığın Seyri) >>

Dil Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? >>