Dil Bağı Muayenesi

 

Dil Bağı Muayenesi

Dil bağı muayenesi – Ön dil bağı muayenesi - Arka dil bağı muayenesi – Dil bağını elle muayenesi – Dil altı bağı muayenesi - Anterior tongue tie examination - Posterior tongue tie examination

Dil bağı, ağız açıldığında ve dil yukarıya kaldırıldığında kolayca görülür. Hastanın dilinde yapısal değişiklik olup olmadığı ve dil hareketleri kontrol edilir. Videoda tip II ön dil bağı (tip 2 ön dil bağı) olan hastanın dil bağı muayenesi görülmektedir.

Dil bağı muayenesi esnasında, dil bağının kalınlığı, damarsal olup olmadığı, dilin ucuna göre pozisyonu değerlendirilir.

Yeni dil bağı sınıflandırma istemine göre ön dil bağı (ya da tip I,II ve III dil bağlarını içerir) kolayca muayene esnasında görülebilirken; arka dil bağı (ya da Tip IV dil bağı / submukozal dil bağı) sadece elle muayene edilerek anlaşılabilir.

Ön dil bağı (anterior tongue tie) ağız açıldığında ve dil yukarıya kaldırılmaya çalışıldığında kolayca görülebilirken; arlka dil bağı için mutlaka dil bağının elle muayene edilmesi gerekebilmektedir. Arka dil bağları bazen gözle görülemez ve submukozal olarak seyreder (arka dil bağı / tip IV dil bağı, tip 4 dil bağı, submukozal dil bağı / posterior tongue tie)

Arka dil bağı muayenesi için, hastanın başının üzerinden, her iki işaret parmağı dilin altına sokularak dilin orta kısmı yukarıya doğru kaldırılır. Orta hatta submukozal olarak dil bağı anlaşılır. Bu dil bağı türü bebeklerde özellikle beslenme bozukluğuna neden olur. En çok gözden kaçan dil bağı türüdür. Yanlış bir ifade olarak "dil kısalığı" ile karıştırılmıştır.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >> ​Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi


Ayrıntılı bilgileri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:

http://www.dil-bagi.ameliyati.info/Dil-Bagi-Muayenesi.html

http://www.kulakburunbogaz.info/Dil-Bagi-Nasil-Degerlendirilir.html

http://www.blog.kulakburunbogaz.info/Dil-Bagi-Konusurken-Zorlanma.html

http://www.blog.kulakburunbogaz.info/Dil-Bagi-Ameliyati.html

http://kbb-uzmani.blogspot.com.tr/2015/04/yeni-dil-bagi-siniflamasi.html