Dil Bağı Ameliyatı Sonrası

 

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası
Dil bağı ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler - Dil bağı kesilmesi sonrası -Dil altı bağı ameliyatı sonrası - Dil altı bağı kesilmesi sonrası
Dil bağı ameliyatı (lingual frenektomi), ya da hipertrofik lingual frenulum plastiği, dil bağının kesilerek dilin yeniden serbestleştirilmesi ameliyatıdır. Ufak bebeklerde genellikle lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Daha büyük çocuklarda, damarsal ve kalın dil bağı olanlarda genel anestezi ve ameliyathane şartları gerekebilmektedir.
Dil bağı, dil altından geçen damar ve sinirler korunarak bistüri, makas, elektrokoter ya da lazer yardımı ile kesilebilir.
Yukarıdaki videoda, lokal anestezi altında dil bağı kesilmesi işlemi yapılan hastanın, dil altı kesi alanı, emilebilen dikişler görülmektedir. İşlem süresi yaklaşık olarak 10 dk olup, işlemden sonra hastanın dilini kolayca alt dudak önüne çıkarabildiği görülmektedir. Lokal anestezik infiltrasyonuna bağlı olarak dil ucu ve dil altı az miktarda ödemli görülmektedir.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >> ​Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi


Ayrıntılı bilgileri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:
http://www.dil-bagi.ameliyati.info/Dil-Bagi-Ameliyati-Sonrasi.html
http://www.dil-bagi.ameliyati.info/Dil-Bagi-Ameliyati.html
http://www.dil-bagi.ameliyati.info/Dil-Bagi-Ameliyati-Sonrasi-Egzersizler.html
http://www.kulakburunbogaz.info/DilAltiBagininKesilmesiAmeliyati.html
https://www.facebook.com/Dil-Bağı-Tongue-Tie-Istanbul-Turkey-605541502899300/
http://www.blog.kulakburunbogaz.info/Dil-Bagi-Konusurken-Zorlanma.html