Estetik Burun Ameliyatı Sonrasında Burun Masajı Nasıl Yapılır?

 

Estetik Burun Ameliyatı Sonrasında, Burun Masajı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Sonrası 6. Gün – Burun Masajı

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun masajının yapılması ödemin daha hızlı azalması, cilt altı ödem ve iyileşme dokusunun hızlı şekillendirilmesi açısından önerilse de; burun masajının etkinliği ve yapılma süresi konusunda tartışmalar mevcuttur. Burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrasında 6. gün burun ateli ve silikon burun tamponu alınan hastaya, simetrik baskı uygulaması önerilerek iki türlü burun masajı önerilmektedir (masaj öncesi burun bandı varsa çıkarılmalı ve kayganlaştırıcı olarak johnson baby oil, arnica jel, saf zeytinyağı, kantaron yağı, hint yağı, bio oil ya da essential oil kullanılabilir):

1. Yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru tek parmakla yapılan hafif baskı uygulamalı masaj. Bu masaj esnasında burun ucu diğer elin işaret parmağının ucu ile desteklenilebilir.
2. Önden arkaya doğru simetrik baskı uygulamalı, işaret ve baş parmak ile yapılan masaj. Yine bu masaj esnasında burun ucu diğer elin işaret parmağının ucu ile desteklenilebilir.

Burun masajı olarak genellikle günde 3 ya da 4 sefer birkaç dakika uygulama yapılmasını öneriyorum.

Burun masajı ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz linkler:

http://www.burun-estetigi-rinoplasti.com/burun-estetigi-sonrasi.html
http://www.blog.kulakburunbogaz.info/Burun-Estetigi-Sonrasi-Morluk-Sislik.html
http://rehber.burun-estetigi-rinoplasti.com/ameliyat-sonrasi-burun-masaji.html
http://rehber.burun-estetigi-rinoplasti.com/burun-masaji-kayganlastirici-yaglar.html
http://rehber.burun-estetigi-rinoplasti.com/burun-yuz-odemini-azaltan-oneriler.html
http://www.kulakburunbogaz.info/Rinoplasti(BurunEstetigi)AmeliyatiSonrasiHastaBakimiVeAmeliyatSonrasiBilinmesiGerekenler.html


Burun masajını doktorunuza sormadan uygulamayınız. Yanlış burun masajı ile ilgili okuyabileceğiniz link: http://kbb-uzmani.blogspot.com.tr/2013/05/burun-estetigi-sonras-yanls-yaplan.html