Ses Teli Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı

Genel anestezi altında işlem yapıldıysa ameliyattan 4 saat boyunca ağızdan beslenme yapılmamalı ve su içilmemelidir. Yemek borusuna ya da yutak bölgesine ameliyat yapılmadığı için ses teli nodülü ve ses teli polibi ameliyatlarından sonra, sert sıcak gıda yenilmesinde / içilmesinde sakınca yoktur.

Ameliyat öncesi reflü mevcutsa, ameliyat sonrası diyetin düzenlemesi, anti-reflü tedavinin başlanması ve kilo kaybının planlanmasına dikkat edilmelidir.

 

Sigara ve alkol kullanımın sonlandırılması da ses telerindeki epitel iyileşmesini hızlandıracaktır. İki ses telinden de eksizyon yapılan hastalarda kesik kesik, basınçlı olmayan “eh” şeklinde öksürme egzersizleri ses telleri arasında yapışıklık olmasını engelemektedir. Tek ses telinden nodül eksiyonu yapılan hastalarda bağırma, uzun süreli konuşma ve kısık sesli konuşmaktan sakınılması yeterlidir. Ses teli ameliyatı sonrası, hastanın nasıl konuşması gerektiği ile ilgili en doğru bilgi, şüphesiz ki ameliyatı yapan doktorun vereceği bilgidir.

 

Ameliyattan sonraki günlerde bol su içilmesi ve sulu, asitli olmayan meyve ve sebzelerin yenmesi ses telleri üzerindeki üretilen salgının artmasında ve ses tellerinin nemlendirilmesine katkı sağlayabilir.

 

Ses Telleri Nasıl Çalisir? >>

Ses Teli (Vokal Kord) Nodülleri ve Ses Teli Polipleri Tanımlaması >>

Ses Teli Nodülünü ve Ses Teli Polibinin Belirtileri Nelerdir? >>

Ses Teli Nodülü ve Ses Teli Polibi Tanısı Nasıl Konulur? >>

Ses Kısıklığı ve Kabalaşmış Ses 2- 3 Haftadan Fazla Mevcutsa Kulak Burun Boğaz Uzmanına Görünmelisiniz! >>

Ses Teli Nodülleri ve Polipleri Nasıl Tedavi Edilir? >>

Ses Kısıklığı, Nedenleri ve Tedavisi >>

Ses Teli Nodülü ve Ses Teli Polibi Ameliyatları Hangi Riskleri ve Komplikasyonları İçerir? >>

Ses Teli Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı >>