Allerjik Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmak İçin Önerilen Perilla Yağı Türkiye' de ...

Perilla ve Perilla Yağı Nedir?

Bir bitki olan "Perilla" nın, yaprak ve tohumları ilaç yapımı için kullanılmaktadır. Perilla bitkisinin tohumlarından elde edilen Perilla Yağı, normalde sentetik reçine ile birlikte cilaların üretiminde kullanımaktadır. Boya, mürekkep ve vernik sanayinde kullanılan bu yağ bazı Asya ülkelerinde yemeklik yağ olarak da kullanılmaktadır. Perilla yağı omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) içi çok önemli bir kaynaktır. Yağın % 60-50' ını yaklaşık ALA oluşturmaktadır.Özellikle Kore' de Perilla Yağı ile üretilen birçok yemek türü bulunmaktadır.

Perilla yağının, alerjik hiperreaktivitesinin bastırılması için faydalı olduğu tespit edilmiştir. Perilla yağı, astım, güneş çarpması, mide bulantısı ve kas spazmları içinde kullanılmaktadır. İnsanlar üzerinde bu kullanım alanları ile ilgili yeterli kanıt yoktur.

Perillanın Diğer İsimleri

L-perillyl alcohol, alpha-linolenic acid, ao shiso, apigenin, baisu, ban tulsi (Bengali), beefsteak plant, bhanjira (Hindi), caffeic acid, Chinese basil, chi-ssu (Chinese), common perilla, d-limonene, dihydroperillic acid, egoma (Japanese), hung-sha-yao (Chinese), ji soo, kkaennip namul (Korean), Labiatae (family), Lamiaceae (family), limonene, luteolin, m-hydroxyphenylpropionic acid, methyl caffeate, monoterpene, monoterpene perillyl alcohol, perilla seed oil, perilla seed perillaldehyde, perilla oil, perillic acid, perilloside A, perilloside C, perillyl alcohol, Perilla frutescens, purple mint, purple perilla, rattlesnake weed, red perilla, rosmarinic acid, trans-caffeic acid, shiso (Japanese), shisonoha (Japanese, red leaved form), summer coleus, trans-carveol, trans-m-coumaric acid, ts'ao-t'ou (Chinese), tsu-shih ts'ao (Chinese), tzu ssu (Chinese), wild basil, wild coleus, wild red basil, yeh-ssu (Chinese), zisu.

Perilla Yağının Kalp - Damar Hastalıkları İle İlgili Faydaları

Trombosit aktive edici faktör (PAF) kalp krizi ve felç nedeni olabilen kan pıhtılaşması ile ilgili önemli bir nedenidir. Perilla yağının kullanımı ile ilgili sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada PAF düzeylerinin %50 oranında azaldığı gösterilmiştir. Yine perilla yağı kullanımı ile diyabetik sıçanlarda, Tromboksan A2 ve enflamatuar sitokin oluşumu ile ilgili farklı olumlu metabolik değişikliklerin olduğu gösterilmiştir. Perilla yağının keten tohumu gibi kalp sağlığı açısından koruyucu özellikte olduğu ve balık yağı tabletlere alternatif olarak kullanılabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Perilla Yağının Nörolojik Faydaları

Sıçanlar üzerinde yapılan farklı bir çalışmada, hipokampus bölgesindeki sinapslarla ilgili olumlu etkilere bağlı olarak performans ve öğrenme ayırıcı deneylerde yüksek skorlar elde edilmiştir.

Perilla Yağının Kansere Karşı Koruyucu Etkileri

Perilla yağı verilen sıçanlarda meme kanseri ve kolon tümörü sıklığının azaldığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Perilla yağının, kolon mukozasının tümöral uyaranlara duyarlılığını azalttığı düşünülmektedir. Perilla yağının ailesel olarak kolon kanserine genetik yatkınlığı olanlarda koruyucu olarak kullanılabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Perilla Yağının Obeziteye Karşı Koruyucu Etkileri

Perilla yağının, palmiye yağı, domuz yağı yağı, kolza yağı, soya yağı, aspir yağı ve ton balığı yağı ile karşılaştırıldığında, toplam vücut ağırılığınartışı ve kan şekeri düzeylerinde yükselme ile ilgili anlamlı koruyucu etkilerinin olabileceği vurgulanmıştır.

Perilla Yağının Yaşlanma Karşıtı Etkileri

Perilla yağının içeriğinde bulunan yağ asitlerinin, yaşlanma karşıtı etkilerinin ve kronik hastalıklara karşı koruyucu etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Farklı bilimsel çalışmalarda, vücutta temel yağ metabolizmasını düzenlemek ve beklenen yaşam süresini uzatmak için perilla yağı kullanımını desteklemektedir.

Perilla Yağının Anti-enflamatuar Etkileri

Barsakların iltihabı ve kronik hastalıkları (kolit, Chrohn hastalığı ...) için esansiyel yağ asitlerin koruyucu olduğu bilinmektedir. Yüksek dozada alınabilen balık yalarının da bu etkileri olsa da çoğu hasta balık yağlarını yüksek dozlarda kullanmaz. Perilla yağı, barsak mukozasındaki mukozal hasara karşı koruyucu etkilere sahiptir.

Perilla Yağının Yan Etkileri ve Uyarılar

Ağız yoluyla alındığında, perilla yağının çoğu insan için güvenli olduğu düşünülmektedir. Başlıca yan etkisinin allerjik cilt reaksiyonları ve cilt döküntüleridir.

Gebelik ve emzirme döneminde perilla kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Çeşitli kaynaklarda gebelik ve emzirme döneminde perilla yağı kullanımı ile ilgili olarak "stay on the safe side and avoid use (güvenli tarafta kalın ve kullanımınından kaçının)" şeklinde yazmaktadır.

Perilla Yağının İlaç Etkileşimleri

Perilla yağının etkileşimleri ile ilgili yeterli bilgi yoktur.

Perilla Yağının Kullanım Dozu

Perilla kullanımı için doz hesaplamasında kullanan kişinin yaşı, sağlık durumu, kilosu ve diğer bazı faktörler dikkate alınmalıdır. Şuanda perilla için doz aralığı belirleyebilmek için yeterli kanıt yoktur.

Haberin hazırlanma tarihi: 26/08/2013

Kaynaklar:

- Perilla oil - Wikipedia, the free encyclopedia

- PERILLA: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings - WebMD

- Health Benefits of Perilla Seed Oil - Yahoo! Voices - voices.yahoo.com

- perilla oil (chemistry) -- Encyclopedia Britannica - Britannica.com

- Effects of perilla oil on plasma concentrations of cardioprotective (n-3) fatty acids and lipid profiles in mice.

- Prevention of familial adenomatous polyp development in APC min mice and azoxymethane-induced colon carcinogenesis in F344 Rats by ω-3 fatty acid rich perilla oil.

- Health effects of omega-3,6,9 fatty acids: Perilla frutescens is a good example of plant oils.