Nazal Polip (Burun Polibi)

Nazal polipler, burun ve paranazal sinüslerin mukozalarından kaynaklanan kitlelerdir. Genellikle alerjik rinite zemininde ortaya çıkarlar.Hareketli ve ağrısızdırlar. Nazal polipler , antrokoanal polip ve etmoid polipler olmak üzere iki gruba ayrılır.

 

Antrokoanal polipler, maksiller sinüsler kaynaklanır, tek taraflıdır, çocuklarda daha sık görülür ve çok daha az yaygındır. Etmoid polipler etmoid sinüslerden kaynaklanır, iki taraflıdır ve erişkinlerde daha sık görülür.

Nazal polip

 

Yukarıdaki fotoğrafta, sol maksiller sinüsün ağzından çıkan ve geriye doğru uzanan antrakoanal polip görülmektedir.

 

 

Yukarıda, iki taraflı yoğun burun polipleri bulunan hastanın, endoskopik burun muayenesi ve paranazal sinüs tomografisinden elde edilen görüntüler mevcuttur. Hastaya endoskopik sinüs cerrahisi ve nazal polipektomi işlemleri planlanmıştır.

 

Yakın zamanda navigasyon rehberli endoskopik sinüzit ameliyatı ve "balon sinuplasti" olarak bilinen balonla sinüzit ameliyatı yöntemleri de , nazal polip ameliyatları ile birlikte yapılabilmektedir.

 

Poliplerin başlıca belirtileri burun tıkanıklığı, sinüzit, anosmi (koku kaybı) ve baş ağrısı yol açan ikincil enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Burun polipleri

Polipler medikal tedavi ile küçülebilir ya da endoskopik cerrahi ile burun içerisinden çıkarılabilir; ancak vakaların yaklaşık % 70 ' inde tekrar ortaya çıkarlar.

 

Aşağıdaki linklerde burun polipleri ile ilgili farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili sizlere önerebileceğim yabancı kaynaklar:

Nasal polyps - NHS Choices | Nasal Polyps: Symptoms, Treatment, Surgery, and More | Nasal polyps - MayoClinic.com | What Are Nasal Polyps? What Causes Nasal Polyps? | Nasal Polyps | Nonsurgical Treatment of Nasal Polyps

 

Nazal Polipler Nasıl Ortaya Çıkarlar? >>

Burun Polipleri Gelişmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir? >>

Nazal Polip Gelişimi Engellenebilir mi? >>

Nazal Polip Belirtileri Nelerdir? >>

Burun Poliplerinin Tanısı Nasıl Konulur? >>

Nazal Polip Tedavisi >>