Mastoidektomi Ameliyatı

Kafatası içerisinde, kulak arkasında içi hava dolu boşluklara mastoid hücreler ve bu hücrelerin uzaklaştırılması ameliyatına mastoidektomi ameliyatı denir. Mevcut enfeksiyonun yayılım miktarına bağlı olarak birkaç farklı türde mastoidektomi prosedürü tanımlanmıştır.

Mastoidektomi ameliyatları, genellikle kulak enfeksiyonlarından mastoid hücrelere yayılmış olan iltihap artıklarının temizlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Özellikle dış kulak derisinin orta kulağa ulaşarak, kemikleri eritebilme potansiyeli olan iltihap odakları (kolesteatom)’ a dönüşmesi durumunda, orta kulak iltihabına bağlı komplikasyon geliştiğinde ya da koklear implant (iç kulak protezi) yerleştirilmesinde mastoidektomi ameliyatı yapılmaktadır.

Mastoidektomi Ameliyatı

 

Mastoid hücreler ve orta kulaktaki enfeksiyona bağlı hastalığı ortadan kaldırmak amacıyla, arka ve üst dış kulak kanal duvarlarının, mastoid hücrelerin ve orta kulaktaki kemikçik yapılarının uzaklaştırılarak; orta kulak ve mastoid alanın tek kavite haline getirildiği ameliyata radikal mastoidektomi ameliyatı denir. Bu ameliyatta amaç, iltihabın yakındaki hayati çevre dokulara (beyin, yüz siniri, boyun damarları gibi) yayılmasının engellenmesidir. İşitmeyi korumaya yönelik bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası hastanın işitme düzeyi aynı kalabilir ya da azalabilir.

 

Radikal Mastoidektomi Ameliyatı

 

Yukarıdaki fotoğrafta, radikal mastoidektomi ameliyatı yapılan hastanın 6 ay sonraki kulak muayenesi esnasındaki mastoidektomi kavitesi görülmektedir. Kavitenin tamamının epitelize olduğu görülmektedir.

 

Orta kulak kemikçiklerinden bazıları yerinde bırakılır ve kulak zarı yeniden onarılırsa bu ameliyata modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı denir. Hem enfeksiyonun uzaklaştırılması hem de işitmenin korunması amacıyla yapılan bir ameliyattır. Özellikle şeçilmiş hastalarda uygulanabilir. Dış kulak yolu arka duvarı, orta kulak kulak ve mastoid tek bir kavite yapmak açıldığında canal wall down mastoidektomi, dış kulak yolu arka duvarı korunduğunda ise canal wall up mastoidektomi ameliyatı olarak adlandırılır.

 

Modifiye Radikal Mastoidektomi AmeliyatıModifiye Radikal Mastoidektomi Ameliyatı

Yukarıda, modifiye radikal mastoidektomi yapılan iki ayrı hastanın kulak içi görünümü mevcuttur. Kulak zarının kalan bakiyesi, resmin ön - alt kadranında görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki 3 fotoğrafta, yaklaşık 6 ay önce, sol kulakta kötü kokulu akıntı ve işitme kaybı şikayetleri ile başvuran ve  kolesteatomlu kronik otitis media tanısı konularak sol radikal mastoidektomi operasyonu yapılan hastanın kulak fotoğrafları görülmektedir. Radikal mastoidektomi ameliyatı sonrasında yapılan ve dış kulak yolunun genişletilerek yeniden oluşturulmasını sağlayan "Mecraplasti" operasyonu da yapılmaktadır. Hastanın dış kulak yolunun genişlemiş görünümü ve kulak kepçesi arkasındaki estetik dikiş teknikleri ile dikilen cilt kesisinin skar alanı görülmektedir.

 

 

 

 

Yukarıdaki fotoğrafta, modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı yapılan hastanın, ameliyat sonrası yaklaşık 8 ay sonra yapılan kulak muayenesinde, orta kulağın görünümü mevcuttur. Kavitenin tamamen epitelize olduğu görülmektedir.

 

Modifiye Radikal Mastodiketomi Ameliyatı

 

Yukarıda, modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı yapılan ve kulak zarı da aynı anda onarılan hastanın, mastoidektomi kavitesi ve öndeki kulak zarı görülmektedir.

Sadece kulak arkasından yapılan kesi sonrası mastoid hücrelerin alınması ameliyatına ise kortikal (basit mastoidektomi) ameliyatı denir.

 

Özellikle gelişen tomografik görüntüleme yöntemleri sonrası orta kulak iltihabın yayıldığı alanların daha net olarak fark edilebilmesi mastoidektomi ameliyatının planlanmasını kolaylaştırmaktadır. Ameliyat öncesi tam kulak burun ve boğaz muayenesi yapılmalı, işitme testleri ve kulak tomografisi değerlendirilmelidir.

 

Mastoidektomi ameliyatları genellikle kulak kepçesinin hemen arkasına yapılan insizyondan sonra, dış kulak yolu derisinin öne doğru yatırılması ve sonrasında da tur motoru yardımıyla mastoid kemiğin oyulması şeklinde yapılır. Dış kulak yolunun arka tarafının alınması ve orta kulağa da eş zamanlı yapılacak olan ameliyat enfeksiyonun yaygınlığına, orta kulağın durumuna göre belirlenir. Mastoidektomi ameliyatları ile birlikte kulak zarı ameliyatları ve orta kulak kemikçikleri ile ilgili ameliyatlar yapılabilmektedir. Mastoidektomi ameliyatları, kronik süpüratif otitis media ve kolesteatom hakkında daha ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linklerde ulaşabilirsiniz.

 

Mastoidektomi ameliyatı videosu:

 

 

 

 

Konu ile ilgili benzer makale >>  Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!

 

 

Konu ile ilgili sizlere önerebileceğim yabancı kaynaklar:

 

- Mastoidectomy: MedlinePlus Medical Encyclopedia

- Mastoidectomy - procedure, blood, tube, complications ...

- ExpertConsult

- Mastoidectomy - eMedicine - Medscape

 

Kronik Süpüratif Otitis Media Hastalığının Tanımı >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar? >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Hastalığı Etkeni Mikroorganizmalar Hangileridir? >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Hastalığının Nedenleri >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Hastalığının Belirtileri >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Hastalığının Tedavisi >>

Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM) Komplikasyonları >>

Kolesteatom (Kolesteatoma - Kolestatom) Tanımı, Nedenleri, Belirtileri, Komplikasyonları, Teşhisi ve Tedavisi >>

Mastoidektomi Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır (Mastoidektomi Ameliyatı Endikasyonları) >>

Mastoidektomi Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılmamalıdır (Mastoidektomi Ameliyatı Kontrendikasyonları) >>

Mastodektomi Ameliyatlarından Sonra Görülebilecek Komplikasyonlar >>

Mastoidektomi Ameliyatları Sonrasında Hasta Bakımı >>