Kepçe Kulak Tanımlaması ve Nedenleri

Kulak kepçesi (pinna / aurikül) doğada yaşayan diğer canlılardakinin aksine insanda işitme fonksiyonunda çok az rol oynamaktadır.

Kulak kepçesinin dışarıya doğru açılı ve belirgin olması anlamına gelen deformite kepçe kulak deformitesi olarak tanımlanmaktadır. Kafatası ve yüz bölgesinde en sık görülen doğumsal anomalilerden olmasına rağmen, tanım olarak literatürde net bir görüş birliği yoktur.

Kepçe kulak deformitelerinin yaklaşık üçte ikisi doğumdan hemen sonra fark edilir. Kalan üçte biri ise üç içerisinde; bebeğin başının şekli değiştikçe ve kulak kıkırdağının sertleşmeye başlamasıyla farkedilir. Kepçe kulak deformitesinin ortaya çıkabilmesi için aşağıdaki anatomik deformitelerin biri ya da birkaçının olması gerekmektedir:

 

1. Antihelikal açının yetersiz olması. Antihelikal kıvrım yeterli miktarda olmazsa, kulak kepçesi arkaya doğru dönemeyeceğinden dışa açılı ve belirgindir.

 

2. Konkal kartilajın fazla olması. Bu şekilde konkal çukur daha fazla olacağından kulak kepçesi dışarıya doğru dönerek belirginleşecektir.

 

3. Konka mastoid açının fazla olması. Bu şekilde kulak kepçesi yapısal olarak normal olsa dahi dışa doğru yöneleceğinden kepçe belirgin hale gelebilir.

 

4. Kulak kepçesinin fazla gelişmesi (nadir).

 

Hastaların %90'ında konkal protrüzyon ve antihelikal açı yetersizliği birlikte bulunmaktadır. Tüm bu deformiteler çoğunlukla genetiktir. Bazen kalıtsal hastalıklarla birlikte bulunabilir.

 

Kepçe Kulak Tanımlaması ve Nedenleri >>

Kepçe Kulak Ameliyatı - Mustardé Tekniği >>

Kepçe Kulak Ameliyatı - Pitanguy Tekniği >>

Kepçe Kulak Ameliyatı - Modifiye Teknik >>

Kepçe Kulak Ameliyatı - Konka Mastoid Sütür Tekniği >>

Kepçe Kulak Düzeltilmesinde Hangi Teknik En İyi ve En Güvenilirdir? >>

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti Ameliyatı / Aurikuloplasti Ameliyatı / Pinnaplasti Ameliyatı / Estetik Kulak Ameliyatı) Sonrası Hasta Bakımı >>

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti Ameliyatı ya da Estetik Kulak Ameliyatı) Sonrası Görülebilecek Sorunlar >>

Kulağınızı Saklamayın! >>

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir? >>

Kepçe Kulak Nedeniyle Çocuklarda Psikolojik Problemler Görülebilir >>