Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Hangi Durumlarda Yapılır?

Adenoidler burun arkasında yer alan lenf bezleridir. Büyümüş ve enfekte olmuş adenoid dokusu burun tıkanıklığına ve sinüslerin drenajını engelleyerek sinüzite neden olabilir. Bunların dışında östaki tüpünün ağzını kapatarak ya da mikrop rezervuarı haline gelerek tekrarlayan kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Medikal tedavi ile çözüm bulunamadığında bu sorunları hafifletmek için, genellikle geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) yapılmaktadır. Geniz etinin boyutları ergenlik döneminde küçüldüğü için erişkinlerde nadiren geniz eti ameliyatı gerekir.

Yukarıdaki resimde tipik ağız açık pozisyonda solunum yapan, geniz eti yüzü (adenoid face)' i olan hasta görülmektedir.

Geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlar aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

Solunum Problemleri

Büyük adenoidler çocuklarda nefes yolunu kapatabilir. Bu sorunu olan çocuklar genellikle ağız yoluyla nefes alır ve yüksek sesle horlarlar. Zaman zaman uykuda nefes durması (uyku apnesi) bile görülebilir. Bu çocuklarda geniz eti ameliyatı için çok yaygın bir endikasyondur. Geniz eti ameliyatı, çocuğun solunum yollarının rahatlaması ve daha kaliteli bir uyku için yardımcı olacaktır.

Geniz eti adenoidGeniz eti büyümesi - Adenoid hipertrofisi

 

Yukarıdaki iki ayrı grafide (geniz eti filmi - geniz eti grafisi - yumuşak doku dozunda lateral kraniyal grafi), soldakinde nazaofarenks bölgesinde, hava pasajını çok fazla daraltmayan geniz edti (adenoid dokusu) görülürken; sağdakinde geniz bölgesinde hava pasajını oldukça daraltan adenoid dokusu (Geniz eti büyümesi - Adenoid hipertrofisi) görülmektedir. Bu ikinci hastanın, geniz eti büyümesine bağlı olarak ağız açık uyuma, horlama, sık sinüzi ve orta kulak iltihabi geçirme gibi şikayetleri mevcuttu ve geniz eti ameliyatı planlandı. Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük boy halinde görebilirsiniz.

Tekrarlayan Kulak Enfeksiyonları

Geniz eti büyümesi - Adenoid hipertrofisiBüyümüş geniz eti bazen orta kulağı burun arkasına bağlayan bir boru olan östaki tüpünü kapatabilir. Östaki tüpü bloke olunca, orta kulaktaki sıvıların drenajı yapılamaz bu nedenle orta kulakta enfeksiyon ve sıvı birikimi görülebilir. Bu durumlarda, Geniz eti ameliyatı, kulak enfeksiyonlarının sayısının azalmasını sağlayacaktır. Bir çocuk, yılda beş veya daha fazla kulak enfeksiyonu geçiriyorsa adenoidektomi ameliyatı yaralıdır.

Yukarıda geniz etinin, hava yolunu neredeyse %90 kapadığı görülen hastanın, kulak muayenesinden elde edilen fotoğrafları aşağıda görülmektedir. Öztaki tüpü fonksiyonları etkilenen hastada, tekrarlayan orta kulak iltihabı ve tekrarlayan orta kulak sıvısı (seröz otitis media, efüzyonlu otitis media) görülmektedir. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda, sık oalrak kulak zarına ventilasyon tüpü takılması işlemi de yapılmaktadır.

Geniz eti büyümesi orta kulak iltihabı

Sinüs Enfeksiyonları

Geniz eti büyümesi nasıl anlaşılır? - adenoid hipertrofisi tanısı

 

Büyümüş ve enfekte olmuş adenoid dokusu burun hava yolunun tıkanmasına, mikrop rezervuarı haline gelerek ve sinüslerin drenajını engelleyerek sinüzite neden olabilir. Uzun süreli sinüziti olan çocuklarda, geniz eti ameliyatı sinüs enfeksiyonları sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Yandaki fotoğrafta, geniz eti üzerine doğru gelen, iltihabi sinüs akıntısı görülmektedir.

Geniz eti büyümesi - Akut sinüzit

 

 

Yandaki fotoğrafta, geniz eti büyük olan bir çocukta, terkrarlayan sinüzit ataklarına bağlı olarak, burun boşluğundan dışarıya doğru akan iltihabi sekresyon görülmektedir. Geniz eti ameliyatı ile sinüzit atakları ve kulak iltihabi sıklığında ciddi azalma olmaktadır.

 

 

Bademcik İltihabı

Geniz eti ameliyatı, bademcik iltihabı (tonsillit) atakları olan çocuklar için endikedir. Geniz eti ameliyatı, tekrarlayan bademcik iltihabı olan çocuklarda bademcik ameliyatı (tonsillektomi) ile birlikte yapılır.

 

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı Videosu:

 

Bademcik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>

Kulak Tüpü Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Kulak Tüpü Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>