Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve işlem süresi yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Geniz Eti Ameliyatı, Adenoidektomi, Geniz Eti Tedavisi, Geniz Eti Nasıl Anlaşılır, Geniz Eti Ameliyatı Sonrası, Geniz Eti Ameliyatı Fiyatı, Geniz Eti Grafisi, Geniz Eti Filmi, Geniz Eti Büyümesi, Adenoid Hipertrofisi, Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Ameliyat esnasında cilt kesisi yapılmadığı ve bademciklere de dokunulmadığı için fazla bir ağrı olması beklenmemektedir. Anestezi esnasında ağızdan entübasyon tüpü yerleştirildiği ve ameliyat esnasında yumuşak damak gerilerek geniz bölgesi görünür hale getirildiği için boğaz bölgesinde 1-2 gün sürebilen ağrı olabilir. Yandaki geni eti grafisi (geniz eti filmi - geniz eti röntgeni)' nde ve aşağıdaki endoskopik burun içi muayeneden elde edilen fotoğraflarda, geniz etinin burun gerisindeki hava yolunu kapattığı görülmektedir.

Geniz eti büyümesi tedavi - adenoid hipertrofisi tedaviGeniz eti büyümesi tedavi - adenoid hipertrofisi tedavi

Geniz Eti Ameliyatı Tekniği

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Adenoidektomi - Geniz Eti Ameliyatı Tekniği - Geniz Eti Ameliyatı Sonrası - Geniz Eti Ameliyatı İzle - Geniz Eti Büyümesi TedavisiGeniz eti ameliyatı (adenoidektomi) genel anestezi altında yapılır. Ağıza, üst ve alt dişleri birbirinden ayıran otomatik ekartör takıldıktan sonra, ağız içerisinde damak ya da dudak yarığının olmadığına dikkat edilmelidir. Yumuşak damak öne doğru bir sonda yardımı ile kaldırılır. Adenotom denilen aletler ile geniz eti dokusu kazınır. Kazıma (ya da kürete etme) işlemi esnasında östaki tüplerinin açılma yerinde, östaki tüpü ağızlarına zarar verilmemelidir. Küretaj işlemi sonrasında kanama kontrolü yapılır ve operasyon sonlandırılır. Son yıllarda geniz eti ameliyatı için endoskop yardımlı geniz eti ameliyatı(Kaynak: Endoscopic-assisted adenoidectomy), geniz eti ameliyatı ve bademcik ameliyatı için geliştirilmiş elektrocerrahi aletleri (Kaynak: Electrosurgical devices for tonsillectomy and adenoidectomy), "Coblation" teknolojisi ile geniz eti ameliyatı (Kaynak: Coblation Total Tonsillectomy and Adenoidectomy ...), "Suction diathermy" tekniği ile geniz eti ameliyatı (Kaynak: Suction diathermy adenoidectomy ...) ve benzeri teknikler tanımlanmıştır. Bununla birlikte en yaygın uygulama klasik küretaj tekniğidir.

Geniz Eti Ameliyatının Komplikasyonları

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Adenoidektomi - Geniz Eti Ameliyatı Tekniği - Geniz Eti Ameliyatı Sonrası - Geniz Eti Ameliyatı İzle - Geniz Eti Büyümesi TedavisiGeniz eti ameliyatından sonra çok nadir de olsa aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

- Kanama: Genellikle kendiliğinden veya basit müdahale ile durur. Özellikle geniz eti ameliyatı yapılan erişkin hastalarda daha sık ortaya çıkar.

- Orta kulak iltihabı: Geniz eti bölgesinde ortaya çıkan enfeksiyonun östaki tüpü yoluyla kulağa ulaşması sonucu görülür. Çok nadir bir komplikasyondur.

- Nazofaringeal skatrisyel stenoz (geniz bölgesinde kalıcı darlık oluşması): Aşırı mukoza hasarı, enfesiyon varken geniz eti ameliyatı yapılması ve lateral farengeal bantların çıkarılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yine çok nadir bir komplikasyondur.

- Hipernazal konuşma (konuşurken buruna hava kaçması): Geniz eti alındıktan sonra, yumuşak damak ile geniz arasındaki mesafenin (velofarengeal aralık) aşırı artması sonucu velofarengeal yetersizlik ortaya çıkar ve konuşurken hava buruna kaçar. Bunun dışında, bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında, damaktaki ağrıya bağlı olarak hareketin azalması ve yumuşak damak kaslarının kullanılamaması sonucunda da geçici bir süre için hava burundan gelebilir. Genellikle haftalar içerisinde bu durum kendiliğinden düzelir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından, ameliyat sonrası ilk 4 saat ağızdan beslenme yapılmamaktadır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç günde sıcak ve sert gıdaların alınmaması gerekmektedir Ilık süt, dondurma, çorba, meyve suyu, muhallebi, puding gibi besinler idealdir. Burun deliklerinden birkaç damla kan gelebilmektedir. Bunun nedeni geniz bölgesindeki ufak tefek kanamalardır. Ancak ağız ya da burundan sürekli kırmızı renkli taze kan gelmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Geniz eti ameliyatı sonrası güncel çalışmalar antibiyotiklerin standart olarak kullanılmasını önermemektedirler.  Doktorunuzun gerekli görmesi durumda antibiyotikler de reçete edilebilir.

Ameliyat sonrası ağrı olması durumunda sadece ağrı kesicilerin kullanılması önerilmektedir.

Okyanus suları ile burun ve geniz bölgesinin yıkanması, ameliyat sahasından kabuk ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağladığı için iyileşmeyi hızlandırabilmektedir.

Okyanus suları kullanılmadığı zaman geniz eti ameliyatı sonrası hastaların burun ve ağzından gelen koku farkedilebilmektedir. Özellikle ameliyat sırasında kanama kontrolü amaçlı radyofrekans uygulamasına bağlı ameliyat sonrası birkaç günden sonra başlayan koku farkedilebilmektedir; ancak bu durum geçici ve tehlikeli bir durum değildir. Ameliyat sonrası ortaya çıkan ağız kokusunun günden güne artması ve ilk haftadan sonra da devam etmesi durumunda mutlaka ameliyatı yapan doktora danışılmalıdır.

 

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı Videosu:

 

Bademcik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>

Kulak Tüpü Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Kulak Tüpü Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>