Geniz Akıntısı (Burun Gerisine Akıntı - Postnazal Akıntı)

Normalde burun içerisini döşeyen mukozal epitelin salgılanan salgı (mukus) arkaya doğru ilerleyerek uzaklaştırılır ve yenisi yeniden üretilir. Günlük yaklaşık 1-2 litre mukus üretilir ve farkında olmadan arkaya doğru ilerletilerek yutulur. Bu normalde, vücudun doğal savunma mekanizmalarından biridir. Burun yoluyla alınan hava içerisinde bulunan bakteri, virüs ve yabancı partiküller burun etleri üzerindeki mukus örtüsü tarafından yakalanır ve geriye doğru ilerletilerek yok edilmeleri sağlanır. Bunun dışında mukus, burnun temiz ve nemli tutulmasını, solunan havanın nemlendirilmesini de sağlar.

Bazı faktörler nedeniyle, normalden daha fazla mukus üretilebilir ya da mukus normalden daha koyu kıvamlı hake gelebilir. Bu aşırı miktardaki mukus boğazın arka tarafında birikmeye başladığında, “geniz akıntısı” ya da “postnazal akıntı” semptomu ortaya çıkmaktadır.

 

Geniz Akıntısı Nedenleri

 

Mukus salgısının arttığı durumlar (ince mukusa neden olan durumlar)

 

- soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlar

- allerjenler

- vazomotor rinit (soğuk- sıcak değişikliklerinde burun salgısı artar)

- hormonal bozukluklar

- septum deviasyonu

- baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi

- bazı ilaçların kullanımı

- sigara kullanımı 

 

geniz akıntısı

geniz akıntısı

Yukarıda, üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinüzit olan iki hastanın,  geniz akıntısını gösteren ağız içi muayene fotoğrafları görülmektedir.

 

sigara kullanımı geniz akıntısı

Yukarıdaki fotoğrafta, uzun süredir sigara kullanan hastada, kronik farenjit, küçük dil uzaması ve koyu kıvamlı geniz akıntısı bulguları görülmektedir. 

 

Mukusun kıvamında artışa neden olan durumlar

 

- kuru hava solunması (klima ve ısıtıcıların bulunduğu ortam havası gibi)

- sinüs enfeksiyonları

- gıda allerjileri

 

Geniz Akıntısı İle Birlikte Görülebilecek Belirtiler

 

Postnazal akıntı, aşağıya doğru hareket ettikçe öksürük, ses kısıklığı ve boğazda gıcık hissi gibi şikayetler de beraberinde görülebilmektedir. Enfeksiyonlar bu şekilde yukarıdan aşağıya doğru yayılabilir. Öksürük yutak ve gırtlak bölgesindeki öksürük reseptörlerinin aknıt tarafından mekanik uyarılması sonucu ortaya çıkmaktadır (bu durum, "postnazal akıntı sendromu" / "PNAS" / "postnazal drip sendromu" / "postnasal drip syndrome" olarak da adlandırılır).

 

- Öksürük
- Yutkunurken takılma hissi olması
- Burun akıntısı
- Sık tükürme;
- Boğazda gıcık hissi
- Boğazın arkasında yanma hisi
- Seste kabalaşma ya da çatallı ses
- Nefes darlığı;
- Burun tıkanıklığı
- Kronik boğaz ağrısı
- Ağız kokusu (kötü nefes);
- Orofaringeal mukozanın kaldırım taşı (cobblestone) görünümü
- Yorgunluk
- Bulantı
- Kusma

 

 

Geniz Akıntısı Olduğunda Yapılması Gerekenler

 

Geniz akıntısının tedavisi, nedene göre yapılmaktadır. Allerjik hastalıklara yönelik tedaviler ve önlemler, üst solunu yolu enfeksiyonları için tedavilerin yanında önlem olarak aşağıdakilerin de yapılması faydalı olacaktır:

 

- Burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması

Konu ile ilgili bilgiyi “Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır?” linkinde bulabilirsiniz

 

- Buhar banyosu yapılması

Özellikle mentol, okaliptüs içeren buğuseptil, vicks gibi ürünlerden kaynar suyun içerisine konulduktan sonra 10-15 dk ağız içerisine ve burun içerisine buharın solunum yoluyla girmesi, mukus hareketini hızlandırdığı gibi üst solunum yollarının temizlenmesini de kolaylaştırabilir. Papatya buharı da yine solunum yollarının temizlenmesini kolaylaştırabilir. Şiddetli astım krizleri olan hastalarda bitkisel buhar banyoları sakıncalı olabilir.

 

- Ağızdan sıvı alınımın arttırılması

Su içilerek ya da sulu meyve ve sebzelerin tüketilerek mukusun daha ince ve sulu üretilmesi sağlanabilir.

 

- Odada soğuk buhar makinelerinin çalıştırılması

Soğuk buhar makinelerinin kullanımı ile ilgili bilgileri “Soğuk Buhar Makineleri İle İlgili Bilgiler” linkinde bulabilirisiniz.

 

- Hayvan tüyü, polen, toz, vs gibi alerjenlerden ve sigara dumanından kaçınma

Bu önlem özellikle mukus üretiminin azaltılmasını arttırabilir.

 

- Baharatlı yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılması

(geniz akıntısı olan hastalarda süt ürünlerinin de tüketilmesinin sakıncalı olabileceği yazıyor ancak destekleyici kaynak sayısı yeterli değil)

 

Geniz akıntısı ciddi bir durum değildir, ama özellikle çocuklar için sinir bozucu olabilir. Yukarıdaki önlemleri takiben birkaç gün içerisinde geniz akıntısı şikayetini genellikle ortadan kalkar. Eğer 10 gün sonra iyileşme belirtisi yoksa bir kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

 

Konu ile ilgili sizlere önerebileceğim yabancı kaynaklar:

Post-nasal drip - Wikipedia, the free encyclopedia | Postnasal Drip: Causes, Treatments, Symptoms, and More | Post-Nasal Drip | Chronic Rhinitis and Post Nasal Drip Causes and Symptoms on ... | The Basics of Post-Nasal Drip - Cold and Flu Center - Everyday Health

 

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı Videosu: