Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler

Özellikle beklemiş ve uzun süreli olarak dili ağız tabanına yapışık halde kalmış büyük çocuklarda dil bağı ameliyatı sonrası, dilin normal hareketlerine kavuşması zaman alabilir. Bu dönemde kabaca aşağıdaki dil hareketi egzersizleri uygun olabilir:

 

- Yanaklara doğru dilin gezdirilmesi, dil ile içeriden yanakların dışarıya doğru itilmesi

- Dişlerin iç kısımlarına dilin değdirilmesi

- Dilin dişlerin önünden dışarıya doğru çıkarılması

- Dudak çevresini dil ucuyla yalama hareketinin yapılması

 

Bu egzersizler dilin normalde ağız içerisinde yaptığı süpürme ve temizlik hareketlerini arttırma, konuşma esnasındaki dilin yukarıya doğru yükselmesini kolaylaştırmaya yöneliktir.

 

Birkaç aylık bebeklerde yaptığımız dil bağı ameliyatı sonrası genellikle dil fonksiyonları ile ilgili sorun olmamaktadır. Konuşma gelişimi esnasında dil bağı kısa olarak büyüyen çocukların ameliyat sonrası, dil ve konuşma bozuklukları uzmanı tarafından da takip edilmesi uygun olmaktadır.

 

Dil bağı ameliyatları genellikle bebeklerde yapıldığı ve olumsuz bir etki ortaya çıkmadan sorun ortadan kalktığı için genellikle bu egzersiz hareketlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece ameliyat sonrasında erken dönmede dil bağı masajı yapılması yeterli olmaktadır.

 

Dil bağı ameliyatı sonrası yara iyileşmesi - Dudak bağı kesilmesinden sonra yara iyileşmesi - Dudak bağı kesisi yara iyileşmesi - Dil bağı kesilmesi sonrasında elmas şeklinde yara yerinin iyileşmesi - Dil bağı masajının önemi - Dudak bağı masajının önemi - Dil bağı egzersizlerinin önemi - Diamond shaped wound healing properties after the tongue tie release surgery - Diamond shaped wound healing properties after the lip tie release surgery - Tongue tie treeatment in İstanbul - Lip tie treatment in İstanbul - Tongue tie pulling up massage - Lip tie pulling up massage

Dil bağı kesilmesi ve dudak bağı kesilmesi işlemi sonrasında, dil bağı ve dudak bağının yatay düzlemde yeniden iyileşerek kısmi olarak yapışmasının engellenmesi amacıyla dil bağı egzersizi, dil bağı masajı ve dudak bağı masajının yapılması gerekmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Dil Bağı Ameliyatı ve Dudak Bağı Ameliyatı Sonrasında, Dil Bağı Masajı ya da Egzersizi Yapılmazsa Dil Bağı Yeniden Kısmi Olarak İyileşebiliyor! / Dudak Bağı ve Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Elmas Şeklinde Kesi Alanı ve İyileşme Özellikleri

Dil bağı ameliyatı sonrasinda bebeklere yapilmasi gereken dil bağı masajı ve erişkin hastaların yapması gereken dil egzerzilerini ayrıntılı olarak www.dil-bagi.ameliyati.info ve www.dilbagiameliyati.com web sitelerinde bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >> ​Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilin Görevleri Nelerdir? >>

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir? >>

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar >>

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir? >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler >>

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır? >>