Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dil bağı ameliyatı sonrası işlem lokal anestezi altında yapıldıysa ameliyat sonrası, yemek yeme ve su içmeye yarım saat içerisinde başlanılabilir. Nadir de olsa genel anestezi altında işlem yapılır ve bu durumda ağızdan beslenme ve su içilmesi için yaklaşık 4 saat beklenmesi gerekmektedir. İşlem sonrası birkaç gün sert ve sıcak gıdaların yenmemesi uygun olabilir. Dil bağı kesildikten sonraki ilk birkaç saatte olmak üzere; dil altından az miktarda sızıntı şeklinde kanamaların görülmesi normaldir.

Dil bağı ameliyatı sonrası - dil bağı kesilmesi sonrası

Dil bağı kesilmesi sonrasında genellikle ilk haftada, beyaz mukozal iyileşme alanı görülür ve 1. haftadan sonra bu doku yerini yavaş yavaş pembe renkli ağız mukozasına bırakır. Bazen bu beyaz iyileşme dokusu, aileler tarafından iltihapla karıştırılır.

Dil bağı ameliyatı sonrası - dil bağı kesilmesi sonrası

Yukarıda, thermal welding yöntemi ile dil bağı ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrasında, 1. haftada görülen hastanın dil altı görünümü mevcuttur. Beyaz mukozal iyileşme alanları, eriyebilen dikiş materyallerinin bir kısmı görülmektedir

Ameliyat sonrası ağrı az miktarda görülse de basit ağrı kesicilerin alınması yeterli olmaktadır.

Dil bağı ameliyatı sonrasında bebeklere yapilmasi gereken dil bağı masajı ve erişkin hastaların yapması gereken dil egzersizlerini ayrıntılı olarak www.dil-bagi.ameliyati.info web sitesinde bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >> ​Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilin Görevleri Nelerdir? >>

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir? >>

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar >>

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir? >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler >>

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır? >>