Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Bu konu ile ilgili kesin olarak oluşturulmuş bir tedavi algoritması mevcut değildir. Ancak bebeğin emmesini ve beslenmesini engelleyen bir dil bağı kısalığı olması durumunda dil bağı ameliyatının hemen yapılması uygundur. Bebekte şikayete neden olmayan dil bağı kısalığında çocuğun 3 yaşını bitirmesi beklenilebilir.


 

Dil bağı ne zaman kesilir?2004 yılında "Amerikan Pediatri Akademisi" dil bağı kısalığı (veya ankiloglossi) ile ilgili olarak emzirme sorunlarını en aza indirmek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmesi gerektiğini bildirmiştir.

 

Bu nedenle "dil bağı ne zaman kesilir?" sorusunu, "en kısa süre içerisinde" şeklinde cevaplamak en doğrusu gibi görünüyor.

 

Dl bağı ameliyatı sonrasinda bebeklere yapilmasi gereken dil bağı masajı ve erişkin hastaların yapması gereken dil egzerzilerini ayrıntılı olarak www.dil-bagi.ameliyati.info web sitesinde bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >>​ Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilin Görevleri Nelerdir? >>

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir? >>

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar >>

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir? >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler >>

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır? >>