Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığına neden olabilen hastalık ve durumlar sırasıyla:

 

- Nazal septum deviasyonu

 

En sık nedenlerden biridir. Burun boşluğunu ikiye ayıran septumun bir tarafa doğru eğri olması durumunda eğriliğin olduğu taraftan yetersiz hava girişi olacağından burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.- Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi)

 

Genellikle septum deviasyonu ile birlikte görülür. Burun etleri havanın ısıtılması, arıtılması ve nemlendirilmesinden sorumludur. Burun etinin hacmi arttığında, havayolu direnci artacağından burun tıkanıklığına yol açabilir.

 

 

- Nazal valv problemleri

 

Burun deliğinin hemen giriş yerinden sonra, burun kanatlarının altında kalan hava geçiş bölgesi kabaca “nazal valv bölgesi” olarak adlandırılır. Bu bölge hava yolu direncinin en fazla olduğu, burnun en dar bölgesidir. Bu bölgeyi içeren yapısal sorunlar buruna hava girişini daha da zorlaştıracağından burun tıkanıklığına neden olabilir.

 

 

Benzer makale linki ve ilgili video linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi

 

 

- Enfeksiyonlar

 

Burun bölgesini etkileyen grip, nezle, sinüzit gibi enfeksiyonlarda burun mukozası, burun etlerindeki ödeme ve akıntılara bağlı olarak burun tıkanıklığı görülebilir.

 

 

- Allerjik hastalıklar

 

Allerjik rinit gibi burun mukozasının ödemlendiği ve burun içerisindeki akıntıların arttığı hastalıklarda burun tıkanıklığı görülebilir.

 

 

- Nazal polipler

 

Genellikle allerjik bünyeli ya da astımlı insanlarda görülen nazal polipler burun içerisindeki hava yollarını kapatarak burun tıkanıklığına neden olabilir.

 

 

- Koanal atrezi

 

Burun boşluğu ile geniz bölgesi arasında bulunan “koana” olarak adlandırılan deliklerin bir plak ile kapalı olması anlamına gelen “koanal atrezi” doğumsal bir anomalidir. İki taraflı olduğundan bebek doğar doğmaz ciddi solunum sıkıntısına neden olabilir. Tek taraflı olduğunda erişkin yaşa kadar farkedilemeyebilir.

 

 

- Burun içerisinden kaynaklanan tümörler

 

Burun içerisinden ya da sinüslerden kaynaklanan tümöral kitlelerde de hava yollarının alanı daralacağından burun tıkanıklığı şikayeti görülebilir. Tümöral kitlesi olan hastalarda bazen tek belirti burun tıkanıklığı olabilir.

 

 

- Burun içerisinde yabancı cisimler

 

Özellikle çocuklarda burun içerisinde yabancı cisim sokulmasına bağlı olarak burun tıkanıklığı şikayeti görülebilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı ile kendisini belli eder. Bazen burun içi taşlar (burun taşı / rinolit) olarak karşımıza çıkabilirler.

 

 

- Geniz eti büyümesi (adenoid hipertrofisi)

 

Geniz eti büyümesi- adenoid hipertrofisi

 

 

 

Özellikle çocuklardaki burun tıkanıklığının en sık nedenleri arasındadır. Geniz eti büyüdüğünde burnun gerisindeki havayolu kapanacağından burun tıkanıklığı şikayeti ortaya çıkabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Septoplasty Operation

Nazal septum deviasyonu, septum deviasyonu çeşitleri, septoplasti ameliyatı, septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı, septoplasti ameliyatının riskleri hakkında hazırlandığım konu ile ilgili benzer İngilizce makalemin linki >>  Septoplasty in Istanbul

Nazal Septum Deviasyonu  Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu  Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu  Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı

"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

 

Burun tıkanıklığının nedenine göre tedavi şekli değişmektedir. İlgili hastalık ve durumlara yönelik daha ayrıntılı bilgilere sağdaki linklerde bulabilirsiniz.