Burun Kuruluğu Tedavisi

 Burunda kuruluk hissi olması durumunda alınması gereken önlemler ve genel tedavi prensipleri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir

 

Çevresel Önlemler

Burun kuruluğuna neden olabilecek kuru, çok sıcak ya da çok soğuk, klimalı hava şartlarından uzak durulması ya da ortam havasının nem düzeyinin soğuk buhar makineleri ya da diğer nemlendirici cihazlarla normal düzeye getirilmesi.

Burun Mukozasına Yönelik Tedavi

Burun içerisine tuzlu sularla lavaj yapılması (sinüs rinse, okyanus suyu ya da evde hazırlanan tuzlu suların kullanılması), vazelin, pantenol, A ve E vitaminlerini içeren damla, sprey ya da merhemlerin yanı sıra okyanus tuzu ve gliserin türevi içeriği bulunan merhemlerin kullanılması sayesinde burun mukozasının nem kaybının önlenmesi, mukoza yenilenmesinin sağlanması ve siliyer hareketlerin arttırılması sağlanabilir.

Yukarıdaki fotoğrafta, burun içerisine, peçete sokulması sonucu ortaya çıkan mukozadaki kuru ve kabuklu görünüm mevcuttur.

Burun kuruluğu, burun karıştırma

Yukarıdaki fotoğrafta, parmakla burun karıştırma alışkanlığına bağlı olarak, septum deviasyonunun olduğu çıkıntılı bölge üzerindeki mukozada tahriş ve kuruma dikkat çekmektedir.

Beslenmenin Düzenlenmesi

Ağızdan sıvı alımının arttırılması burun mukozasındaki nem dengesi için oldukça önemlidir. Günde en az 7-9 bardak su ya da meyve suyu içilmesi, özellikle su içeriği yüksek meyve ve sebzelerin yenmesi mukozaların nemlenmesi için faydalı olacaktır.
Bunların dışında, fazla miktarda alkol, kahve ve tuz kullanımı mukozaların kurumasına neden olabileceğinden bunların kullanımının azaltılması da yine faydalı olacaktır.

Burun Kuruluğuna Neden Olabilen İlaçların Kesilmesi

Burun kruluğuna neden olabilen pekçok ilaç (allerji ilaçları gibi) mevcuttur. Bu ilaçların - doktora danışılarak- kesilmesi yine burun kuruluğu tedavisinde faydalı olacaktır.

Konu ile ilgili daha ayrınıtılı bilgiyi www.burunkurulugu.com web sitesinde yer alan aşağıdaki link grubundan ulaşabilirsiniz:

Burunda Kuruluk Hissi Nasıl Ortaya Çıkar? | Burun Kuruluğu ve Allerjik Rinit | Burun Ameliyatları Sonrası Burun Kuruluğu | Burun Kuruluğu ve Mevsimler | Burun Kuruluğu ve Seyahat | Burun Kuruluğu İle İlişkili Meslekler | Burun Kuruluğu İle Birlikte Görülebilen Diğer Hastalık ve Durumlar | Burun Kuruluğu ve Burun Kanaması | Burun Kuruluğu İle İlgili Uyarılar