Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır?

 

Burnun tuzlu sularla lavajı (yıkanması) çok farklı durumlarda yapılması gereken ve doğru yapıldığında yan etkisiz, faydalı bir uygulamadır.

 

Hangi durumlarda burnun tuzlu sularla lavajının yapılması gerekebilir?

◊ Burun kuruluğu tedavisinde
◊ Gribal üst solunum yolları enfeksiyonlarında tedaviye yardımcı olarak
◊ Viral üst solunum yolları enfeksiyonlarında bulaştırıcılığı azaltmak amacıyla
◊ Domuz gribi enfeksiyonunda korunma ve temizlik amaçlı
◊ Kronik sinüzit ve akut sinüzit tedavisinde
◊ Burun eğriliği, burun eti küçültülmesi ve sinüzit ameliyatları sonrasında iyileşmenin hızlanması ve kabukların temizlenmesi amacıyla burnun tuzlu sularla lavajının yapılması faydalıdır.

Burnun tuzlu sularla lavajının faydaları aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

◊ Burun içerisindeki kabuk, allerjen ve bakterilerin uzaklaştırılması (domuz gribi salgını sonrası el yıkamadan sonra okyanus suları ile burun içerisinin yıkanmasını, domuz gribi salgınına karşı en önemli önlem olarak duyuran kaynaklar mevcut)
◊ Burun mukozasının beslenmesi ve silyer hareketlerin arttılması
◊ Burun mukozası üzerindeki bakteri plaklarının uzaklaşrılması
◊ Tuzun antiinflamatuar özelliği sayesinde burun etlerinin küçültülmesi
◊ Burun içerisindeki alleji mediatörlerinin uzaklaştılması
◊ Sinüs ağızlarının temizlenmesi

Burnun tuzlu sularla lavajı 3 şekilde yapılabilir:

1. Okyanus suları kullanılarak
2. Sinüs Rinse kullanılarak
3. Evde hazırlanan tuzlu suları kullanılarak

Okyanus suyu spreyler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler:

Burun içerisine tuzlu su uygulanması gereken alan yandaki şekilde gösterildiği gibi sinüs ağızlarının olduğu bölgeyi kapsamalı ve daha sonra tuzlu su genize ulaşmalıdır.

Özellikle okyanus suyu spreylerle burun içerisi yıknılacaksa baş lavaboda öne doğru eğilmeli ve spreyin belirtilen bölgeye doğru ıkılması sağlanmalıdır.

Sinüs Rinse kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler:

Sinüs Rinse ve Neti Pot gibi bir burun deliğinden gönderilen ve diğer burun deliğinden suyun çıkarılarak burun içinin oldukça etkili bir şekilde yıkandığı lavaj yöntemlerinde mutlaka dikkat edilmesi gerkenler aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

◊ Sinüs Rinse kullanılması esnasında ağız açık tutulmalıdır.
◊ Kulak ağrısı olduğu anda işlem sonlandırılmalıdır.
◊ Orta kulak iltihabı, burun ameliyatı ve kulak zarı ameliyatlarından sonra doktora danışılmadan kesinlikle Sinüs Rinse ile burun lavajı yapılmamalıdır
◊ Naegleria Fowleri gibi durağan suda üreyebilen amip ve mikropların uygulama şisesinin iç kısmına ve diğer sinüzite neden olabilen bakterilerin de şişenin burun deliğine giren yüzeyine yapışarak üreyebileceği düşünüldüğünden herbir uygulama şisesinin 1 aydan daha uzun süre kullanılmaması ve her uygulamadan sonra şişenin sıcak deterjanlı sularla yıkanması, uygulama suyu olarak da kaynatılığı soğutulmuş suyun kullanılması faydalıdır.

Evde burun lavajı için tuzlu su hazırlanmasında dikkat edilmesi gerekenler:

Burun lavajı yapmak amacıyla tuzlu su hazırlamak için pratik bir yöntem, bir su bardağı suya bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat konularak karıştırılmasıdır. Bu şekilde hazırlanan su burundan genize doğru, baş öne doğru eğik pozisyondayken çekilerek sümkürme hareketi ile geri çıkarılabilir ya da Sinüs Rinse şisesi ile uygulanabilir.
Bunların haricinde, burun mukozaları çok narin olduğu için özellikle 2 yaş altı bebeklerde burun akıntısı ve burun tıkanıklığı durumunda çoğunlukla yukarıdaki işlemler yerine burun içerisine tuzlu su damlaları ("monodoz" tüpler) kullanılarak burun deliklerinden tuzlu sular damlatılmaktadır.

Konu ile ilgili daha ayrınıtılı bilgiyi www.burunkurulugu.com web sitesinde bulabilirsiniz.