Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar

 

Tonsilektomi (Bademcik Ameliyatı)

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve farklı tekniklere göre işlem süresi yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Thermal Welding yöntemi ile ameliyat sırasında kanama ve ameliyat sonrası ağrı daha az olmaktadır.

 

 

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

Genel anestezi altında yapıldığı için ameliyat sonrası ilk 4 saat ağızdan beslenme yapılmamaktadır. Bademcik ameliyatı sonrasında hastalar genellikle ağrılı bir dönem yaşamaktadırlar. İyileşme dönemi iki ayrı dönem halinde olmaktadır. İlk dönem, ağrının fazla olduğu ve ikinci dönem ağrının daha az olduğu dönemdir.

Yukarıdaki fotoğrafta, bademcik ameliyatı yapılan bir hastanın ameliyat öncesi ve ameliyattan bir hafta sonraki boğaz muayenesi fotoğrafları görülmektedir. 1. haftada çekilen fotoğrafta, bademciklerin alındığı alanlarda görülen beyaz fibrotik iyileşme dokuları, aileler tarafından yanlışlıkla iltihap olarak algılanabilmektedir. Ameliyat sonrası fotoğrafta, mor renkte iki adet eriyebilen dikiş ipliği de görülmektedir.

İlk ağrılı dönem, çocuklardaki ameliyattan sonraki 5-7 güne kadar olan ve 12 yaşından büyüklerde ameliyat sonrası 7-10. güne kadar olan zaman peryotlarıdır. Bu ilk dönemde bademciklerin olduğu alanlarda beyaz-gri renkte iyileşme dokuları oluşacak ve yutkunmakla kulaklara vuran ağrılar görülebilecektir.

bademcik ameliyatı sonrası - tonsillektomi sonrası

Yukarıda, bademcik ameliyatı sonrasında 1. ayda ağız içi görünümü görülmektedir. Thermal welding yöntemi ile, kansız, bıçaksız bademcik ameliyatı yapılmıştır.

Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar

Bademcik ameliyatı sonrası hastanın susuz kalması iyileşme için en kötü faktördür. Hastanın ağrısının, kanama ve enfeksiyon risklerinin artmasına ve iyileşmenin gecikmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, iyileşmede anahtar faktör hastanın ağızdan sıvı gıda alımının arttırılmasıdır. Özellikle sert ve sıcak olmayan (yumuşak ve ılık olan) gıdaların düzenli olarak ağızdan alınması iyileşme açısından en önemli faktördür. Ağızdan sıvı alımını kolaylaştırmak için ağrı kesicilerin kullanılması ve zaman zaman dondurma, soğuk puding, soğuk yoğurt gibi gıdaların alınarak ağrının azaltılması faydalı olabilmektedir. Gece yutkunma ve sıvı alımı azalacağından yatmadan önce ağrı kesicilerin alınması doğru olabilir. Ağrının sadece ağrı kesici tablet, şurup ya da spreylerle geçirilemeyeceği ve mutlaka oral sıvı gıda alımının gerekliliği akılda tutulmalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme

Yukarıda, thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası bademciğin önündeki ve arkasındaki plikaları eriyebilen dikişlerle dikilen hastanın, ameliyat sonrası7. günde boğaz görünümü görülmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası %5-7 arası kanama görülebilmektedir. Özellikle 10. günde iyileşme dokusu olan kollajenlerin değişim zamanı olduğu için 10. güne kadar kanama riski mevcuttur. 10. günden sonra kanama riski, yumuşak ılık gıda alımı ile giderek azalacaktır.

İlk 10 gün sadece yumuşak ılık, sulu gıdalar alınmalıdır. Sert ve sıcak olan her türlü gıda ameliyat sahasına temas ederek kanamaya neden olabilmektedir. Bununla birlikte yine ilk 10 gün asitli gıdalar irrite edici ve rahatsızlık verici olabileceğinden sakıncalıdır.

Ağır egzersiz ve tansiyonu arttıracak hareketlerden ilk 10 gün kaçınılmalıdır.

Ağrılı ilk dönemde oda havasını nemlendirmek ve boğaz bölgesinin kurumasını azaltmak için soğuk buhar makineleri kullanılabilir.

 

Bademcik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>

Kulak Tüpü Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır? >>

Kulak Tüpü Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı >>