Ankiloglossi (Kısa Dil Bağı / Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual Frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir?

Dil bağının kısa ve kalın oluşuna bağlı olarak, dilin ağız tabanına yapışık olması ve dil harekelerinde kısıtlanma olması durumudur. Dil bağı hipertrofik olan çocuklar dillerinin uç kısmını alt dişlerinin önüne çıkaramazlar. Bu nedenle zaman geçtikçe dilin uç kısmında “W” şeklinde bir görünüm ortaya çıkar.

Dil bağı nasıl anlaşılır?Bebeklerin ilk doğum sonrasındaki muayenelerinde genellikle dil altı bağı da kontrol edilmektedir. Çoğu bebekte ağlarken dil bağları kolayca görülür. Bununla birlikte yeni dil bağı sınıflandırma sistemine göre, arka dil bağları (posterior tongue tie - submukozal dil bağı) sadece elle muayene edilerek anlaşılabilir. Ayrıca, ön dil bağları arasında dil ucuna en uzak yerleşimli olanı (Tip 3 ön dil bağı) bazen sadece gözle bakıldığında atlanılabilmektedir. Konu ile ilgili bilimsel çalışmaları bulnunan Dr.Kotlow, dil bağı değerlendirilirken, mutlaka elle muayene yapımasını önermektedir. Yeni neteleşen bilgiler ışığında, emzirme danışmanlarının, bebek hemşirelerinin dil bağı ve çeşitleri hakkında eğitime tabi tutulması önerilmektedir. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >> ​Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilin Görevleri Nelerdir? >>

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir? >>

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar >>

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir? >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler >>

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler >>

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır? >>