Akut ve Kronik Sinüzit

Normalde içi hava dolu kemikle çevrili boşuklar olan sinüslerin kanalları tıkandığında sinüs içerisinde hava ve sıvı birikmeye başlayabilir. Bu durumda ağrı, ateş ve dolgunluk hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Sinüzit olarak tanımlanan bu durumda bakteriler etken olduğunda bakteriyel sinüzit olarak isimlendirilir. Hastalığın belirtileri 4 haftaya kadar kaybolursa bu duruma akut sinüzit, 4 hafta ile 12 hafta arasında sürerse subakut sinüzit ve 12 haftadan daha fazla sürerse kronik (müzmin) sinüzit olarak adlandırılır. Sık sık sinüzit atakları ortaya çıkarsa ya da enfeksiyon üç ay ve daha uzun süre devam ederse kronik sinüzit ortaya çıkabilir. Kronik sinüzit belirtileri akut sinüzite göre daha az şiddetli olabilir.

Akut Sinüzitle İlgili Birkaç Önemli Bilgi: 

Akut sinüzit tedavisi. Normalde sinüslerimizin iç ince bir mukus tabakası haricinde boştur
. Sinüs mukozası enfeksiyon ya da allerji nedeniyle inflamasyonlu hale geldğinde şişer ve sinüslerin içerisinden dışarıya doğru olan mukus transaferi bloke olur, sinüslerin içerisinde mukus dolmaya başlar
. Sinüzit 4 haftadan daha az sürerse akut sinüzit, en fazla 12 haftaya kadar devam ederse subakut sinüzit, 12 hafta ve üzerinde devam ederse kronik sinüzit olarak adlandırılmaktadır.
. Sinüzit vakalarının tamamına yakını viraldir ve tedavide antibiyotikler yerine; tuzlu su ile burun içi yıkama ve destek tedvisi yeterli olmaktadır
. Sinüs enfeksiyonu ataklarının sadece yaklaşık %0.5-2.' si bakteriyeldir
. Antibiyotikler sadece akut bakteriyel sinüzitin tıbbi tedavisinde kullanılmalıdır
. Sarı ya da yeşil burun akıntısı, bakteriyel sinüit için yeterli kanıt değildir (ezici çoğunluk virüs enfeksiyonu) (Kaynak: Sinus Infection Symptoms: Signs, Duration, Complications)

Benzer bir makale linki >> Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Konu ile ilgili olarak, Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi tarafından en son yayınlanan, erişkin hastalar için sinüzit tedavi rehberi >> Clinical Practice Guideline: Adult Sinusitis 

 

Yukarıdaki, burun içerisindeki iltihabi akıntının görüldüğü, akut sinüziti olan bir hastanın endoskopik burun içi fotoğrafı görülmektedir.

 

Yukarıdaki fotoğrafta, akut sinüziti olan hastada, sağ burun boşluğu içerisindeki iltihabi burun akıntısı görülmektedir.

 

Yukarıdaki fotoğrafta, akut sinüziti olan hastanın, sol burun boşluğu içerisinde, sinüslerin burun içerisine boşalma alanı olan orta meatus bölgesinden arkaya doğru akan iltihabi akıntı görülmektedir.

Akut sinüzit nedir?

Akut Sinüzit - Tomografi Hava Sıvı Seviyesi

Yukarıdaki fotoğrafta, akut sinüziti olan hastanın, çekilen paranazal sinüs tomografisinde, sağ maksiller sinüste hava - sıvı seviyesi görülmektedir.

Akut sinüzitAkut sinüzit neden olur?

 

 

 

 

 

 

 

Kronik sinüzit nedenleri kolayca tespit edilemez ancak genellikle allerji, kıkırdak eğriliği ya da burun polibi gibi sinüs boşaltıcı kanallarının çalışmasını güçleştiren bir durum saptanabilmektedir. Kronik sinüzit tedavisi akut sinüzite göre daha zordur. Kronik sinüzit hastalarında genellikle ateş ve koyu sarı burun akıntısı gibi hastanın doktora erkenden başvurmasını sağlayabilecek belirtiler bulunmayabilir. Kronik sinüzit hastalarında medikal tedaviye yanıt alınamaz ya da sinüs ağızlarının kapanmasına neden olan ve cerrahi olarak tedavi ile ortadan kaldırılabilen polip, kıkırdak eğriliği, kitlelerin varlığında cerrahi tedavi ön planda düşünülebilir.Kronik sinuzit neden olur?

Kronik Sinüzit - Nazal Polip

Kronik frontal sinüzit

Yukarıda ve yanda, kronik sinüziti olan bir hastanın, paranazal sinüs tomografisi görüntüleri görülmektedir. Karşı taraf sinüsler boşken; tek taraflı yumuşak doku - iltihap nedeniyle tek taraflı sinüslerin kapalı olduğu görülmektedir. Hastanın tek taraflı, baş ağrısı ve zaman zaman burun tıkanılığı mevcut olduğundan kbb uzmanına başvurmuş ve çekilen tomografilerinde yandaki görüntüler elde edilmiştir.

Konu ile ilgili benzer bir makale linki >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı

 

Sinüsler ve Sinüzit >>

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar >>

Sinüzit Tedavisi - Genel Özellikler >>

Akut ve Kronik Sinüzit >>

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur? >>

Soğuk Algınlığı, Allerjik Rinit ve Sinüzit Belirtileri Nelerdir? >>

Sinüzit Kimlerde Daha Sık Görülür? >>

Sinüziti Önlemek İçin İpuçları >>

Çocuklarda Sinüs Enfeksiyonları Sık Görülebilir mi? >>

Kronik Sinüzit Nedenleri >>

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapılır (FESS Ameliyatı Endikasyonları) >>

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Sonrası Hasta Bakımı >>

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapılmamalıdır (FESS Ameliyatı Kontrendikasyonları) >>

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Komplikasyonları >>

Sinüzit Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir? >>

Bitkilerle Sinüzit Tedavisi >>

İsveç Şurubu (İsveç İksiri - Swedish Bitters - Swedish Syrup Maurer's) >>